British Cycling Go-Ride Clubmark
British Cycling Go-Ride Clubmark

Friendly Oxfordshire cycling club offering competitive racing and casual club rides
New members always welcome

Members' Area

2012 Race Calendar & Results

Club races in 2012 are shown below. Click on a result file link for times and placings.

Other seasons: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |

Club TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Apr
Sun 1 HCC089A 23 Long Hanborough 09.00 P OCRC View result - PDF file (28KB), opens in a new window  
  Trophy: SPOCO
Timekeepers:
Marshals: G Tillson. C Thomas. J.King H.Waller J.Jenkins J.Burrage M.James K.Lansbury G.Hinder J.Warburton P.Ryder S.Drewett
Wed 4 H10/18 10 Hardwick 18.45   OXO View result - PDF file (28KB), opens in a new window  
  Timekeepers: D.Quantrill M.Scanlan
Marshals: (5) M.Rowley P.Hardy D.Jones M.Shipway M.Howard
Wed 11 HCC261 10 Charlbury 18.45   OXO View result - PDF file (42KB), opens in a new window  
  Timekeepers: N.Lewis P.Saunders
Marshals: (4) M.Rowley R.Gould O.Gould Lee Hutton M.Howard
Wed 18 H10/18 10 Hardwick 18.45   OCRC View result - PDF file (43KB), opens in a new window  
  Timekeepers: J,Jenkins K.Lansbury
Marshals: (5) M.Prior P.Hardy H.Pitt H.Waller B.Newman M.James
May
Wed 2 CC260 10 Chesterton 19.15 P OCRC View result - PDF file (27KB), opens in a new window  
  Trophy: SPOCO
Timekeepers: H.Waller J.Jenkins
Marshals: (5-6) W.Gundry J.Hunt J.Thomas P.Ryder S.Drewett J.Whitear J.Burrage
Wed 16 CC244 16 Brill 19.15 P OXO View result - PDF file (30KB), opens in a new window  
  Trophy: Bill Morrris SPOCO
Timekeepers: Neil Lewis Pete Saunders
Marshals: C.Thomas D.Sommerlad P.Thornton J.Vallis M.Shipway I.Wilkinson T. Thorne P. Ryder I.Wilkinson K. Cauldicott
Wed 23 HCC118A 10 Stadhampton 19.30   OCRC View result - PDF file (47KB), opens in a new window  
  Timekeepers: J.Jenkins K.Lansbury
Marshals: (3) T.Aust E.McDermott M.James J.Burrage
Wed 30 H10/181 10 Witney Bypass 19.30   OCRC View result - PDF file (52KB), opens in a new window  
  Trophy: Blue Riband
Timekeepers:
Marshals: (4)
Jun
Wed 6 H10/17R 10 Southmoor 19.30 P OXO View result - PDF file (47KB), opens in a new window  
  Trophy: Blue Riband
Timekeepers: J.Warburton
Marshals: (3) D.Ricketts Paddy Smith G.Booker
Wed 13 U95/25 25 Burford/Lechlade 7.30   OCRC View result - PDF file (29KB), opens in a new window  
  Trophy: Bayliss Cup
Timekeepers: J.Jenkins J.Burrage
Marshals: (3) M.Johnston D.Blackburn M.Kent
Wed 20 H10/181 10 Witney Bypass 19.30   OXO View result - PDF file (38KB), opens in a new window  
  Trophy: WBAR/SDBAR/ Blue Riband
Timekeepers: Dennis Quantrill M.Howard
Marshals: R.Axtell T.Thorne M.Bowen P.Smith
Wed 27 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OCRC View result - PDF file (48KB), opens in a new window  
  Trophy: Blue Riband
Timekeepers: K,Lansbury J,Jenkins
Marshals: D.Brookes C.Vallance H.Waller J.Burrage M.James
Jul
Sun 1 P to P He 38 Oxford/Henley and back 08.00 Y OXO View result - PDF file (29KB), opens in a new window  
  Trophy: Giles Shield
Timekeepers: Neil Lewis
Marshals: (2) B. Calnan(pushing off) M.Bowen (turn)
Wed 4 H10/181 10 Witney Bypass 19.30   OCRC    
  Trophy: Blue Riband
Timekeepers:
Marshals: (4) M.Shipway
Wed 11 CC244 15 Brill 19.30 P OCRC    
  Trophy: Bill Morris/SPOCO
Timekeepers:
Marshals: J.Line K.Cauldicott P.Ryder
Wed 25 H10/181 10 Witney Bypass 19.30   OCRC View result - PDF file (32KB), opens in a new window  
  Trophy: Blue Riband
Timekeepers:
Marshals:
Aug
Wed 1 HCC261 19 Charlbury 19.00   OXO View result - PDF file (29KB), opens in a new window  
  Trophy: SPOCO
Timekeepers: D,Quantrill
Marshals: (4) R.Forster P.Warren C.Thomas K.Caldicott R.Gould
Wed 8 CC140 10 Eynsham 19.00   OXO View result - PDF file (43KB), opens in a new window  
  Timekeepers: D.Quantrill M.Howard
Marshals: (4) R.Axtell (pushing off) J.Line Gavin Tillson R.Harrison
Wed 15 H10/18 10 Hardwick 19.00   OCRC View result - PDF file (30KB), opens in a new window  
  Timekeepers:
Marshals: (5) M.Prior
Wed 29 CC260 10 Chesterton 18.45   OXO View result - PDF file (26KB), opens in a new window  
  Trophy: SPOCO
Timekeepers: D. Quantrill. G.Tillson. Paddy Smith
Marshals: (5-6) M.Rose P.Oliver
Sep
Sun 9 HC027 1.6 Muswell Hill, Brill 10.00   OCRC View result - PDF file (26KB), opens in a new window  
  Trophy: Hill Climb Shield/K.B.May Cup/SWG cup
Timekeepers:
Marshals: (4)

Open TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Mar
Sat 17 H29/19 31 Brill 14.00 Y OXO View result - PDF file (99KB), opens in a new window  
  Timekeepers: Marion Fountain
Marshals: G.Tillson D.McSweeney P.Smith D.Jones G.Smith J.King E.McDermott D.Quantrill H.Beachaump A.Tomalin M.Bowen I.Anson S.&J.Bailey M.Rowley
Apr
Sat 7 H10/181 10 Witney 15.00 Y OCRC    
  Timekeepers:
Marshals: H.Waller C.Thomas M.Kent P.Allday R.Harrison J.Burrage J.Bibby
Jun
Sun 3 H10/181 10 Witney 08.00 Y OCRC    
  Timekeepers:
Marshals:
Jul
Sun 8 H25/17S 25 Southmoor 08.00 Y OXO View result - PDF file (49KB), opens in a new window  
  Trophy: Freddie Green Memorial Trophy
Timekeepers: Marion Fountain/ G.Hinder
Marshals: B.Calnan(pushind Off) P.Granger G.Booker E.Booker M.Scanlan B.& M.Thornton S.Hathaway T,Boyd C.Boyd M.Bowen
Sat 21 H10/17R 10 Southmoor 15.00 Y OXO View result - PDF file (82KB), opens in a new window  
  Trophy: Tom Pearce Memorial Trophy
Timekeepers: Marion Fountain G.Hinder
Marshals: J.Vallis M.Shipway Liz Booker (KB R/A) R.Forster T.Aust M.Bowen D.Quantrill R.Akers
Aug
Sun 12 H50/17 50 Southmoor 08.00 Y OXO View result - PDF file (62KB), opens in a new window  
  Trophy: Ravens Bowl / Falck Shield
Timekeepers: Marion Fountain G.Hinder
Marshals: L.Hutton (pushing off) A.Murray (Kingston Bagpuize r/a) A,Tomalin M.Johnston D.Jones G.Tillson D.McSweeney A.Watt

Cyclo Cross

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Sep
Sat 15 Oxford Spires Glanville Road, Cowley - Cowley Oxford 09.00   OXO    
  Trophy: Wessex League
Timekeepers:
Marshals:
Nov
Sun 4 Oxford Brookes, Harcourt Hill, Oxford - Botley Oxford 09.00   OXO    
  Trophy: Wessex League
Timekeepers:
Marshals:

Road Race

Currently no races.

Add the race calendar to your smart phone or calendar - Subscribe here or paste the following URL into your calendar application: http://oxoniancc.co.uk/docs/ical/oxonian-race-calendar.ics

^ Top of page