British Cycling Go-Ride Clubmark
British Cycling Go-Ride Clubmark

Friendly Oxfordshire cycling club offering competitive racing and casual club rides
New members always welcome

Members' Area

2015 Race Calendar & Results

Club races in 2015 are shown below. Click on a result file link for times and placings.

Other seasons: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |

Club TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Mar
Sun 22 CC244 15 Brill 10.00   OXO View result - PDF file (18KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: -
Timekeepers: Geoff Booker
Marshals: (5) Paul Nicholls, Lydia Dant, David Jones, Colin Fisher, Pete Oliver + AN Other
Sun 29 HCC089A 23 Long Hanborough 09.00   OXO View result - PDF file (200KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: John & Pete (Mid Oxon)
Marshals: (7) Paul Nicholls Julian Hunt Gavin Tillson, Jem Line, Paul Thornton, Dave Rickets, Andy Watt
Apr
Wed 1 H10/18 10 Hardwick 18.30   OXO View result - PDF file (13KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (5) Dean Hill, Matt Rowley, Kevin Caldicott,Chris Green, Julian Hunt
Wed 15 CC140 10 Eynsham 18.45   OXO View result - PDF file (19KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (4) Dean Hill, Malc Rose, Bob Forster, Tom Webb
Wed 22 HCC118A 10 Stadhampton 19.00   OCRC View result - PDF file (13KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Howard Waller signing on: Jane Burrage
Marshals: (3) Peter Houston, Keith Williams.
May
Wed 6 CC260 10 Chesterton 19.15   Mid Oxon View result - PDF file (4KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson
Marshals: (6) James Hunt, Kevin Caldicott, Aimee Fenwick,Matthew Robson, John Vallis, Olly Gould
Wed 13 CC262 19 Charlbury 19.15   OXO View result - PDF file (12KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill Signing on Alan Tomalin
Marshals: (3) Phil Strongman, Wendy Gundry, Philip Fowler, Dan Blackburn, Claire Valance [NO MORE MARSHALS REQUIRED]
Wed 20 H10/18 10 Hardwick 19.30   OXO View result - PDF file (16KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (5) Phil Strongman, Pete Saunders, John Edwards Aimee Fenwick Chris Jones
Wed 27 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OXO View result - PDF file (17KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Martin Howard
Marshals: (5) John Edwards Emma McDermott Steve Smith Peter Whilfield Robin Akers
Jun
Wed 3 H10/181 10 Witney Bypass A40 19.30   OXO View result - PDF file (20KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (4) Matthew Alder, Anna Key Pete Olive
Wed 10 U95/25 25 Burford / Lechlade 19.30   OXO View result - PDF file (4KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Alan Tomalin
Marshals: (3) Dan Blackburn, Keith Williams, Richard Axtell, John Edwards
Wed 17 H10/181 10 Witney Bypass A40 19.30   OXO View result - PDF file (96KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (4) Pete Saunders, Steve Parfaitt, Ben Hunt
Wed 24 H10/17R 10 Southmoor 19.30   FUCT View result - PDF file (20KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill
Marshals: (5) Ian Cartwright, Neil Johnson (FUCT), Paul Granger, Matthew Robson
Sun 28 P to P He 38 Henley & Back 08.00   OXO View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Giles Shield
Timekeepers: Signing on Gerry Tillson
Marshals: (2) Gavin Tillson, Mick Bowen
Jul
Wed 1 CC244 15 Brill Hilly 19.30   FUCT View result - PDF file (12KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Geoff Booker Dennis Quantril
Marshals: (5) Claire Valance, Eamon Deeley, Ian Radburn, Paul Allday Stephen Quinn
Wed 8 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OXO View result - PDF file (15KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill Signing on Martin Howard
Marshals: (5) Tim Wilmer, Jason Hales Dean Hill, Ronnie Whealan Nick Henry
Wed 15 H10/181 10 Witney Bypass A40 19.30   OCRC View result - PDF file (17KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: John Jenkins, Jane Burrage
Marshals: (4) Lydia Dant, Keith Williams
Wed 29 H10/181 10 Witney Bypass A40 19.30   OXO View result - PDF file (18KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (4) Mike Logue, Carl Yates, Emma McDermott
Aug
Wed 5 CC260 10 Chesterton 19.00   FUCT View result - PDF file (10KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson
Marshals: (6) James Hunt, Paul Warren, Jem Line, Bernard Calnan, Graham Winstone, Robin Akers
Wed 12 H10/17R 10 Southmoor 19.15   OXO View result - PDF file (18KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (5) Dave Hanson, Olly Gould Bernard Calnan Eamon Deeley Ian Cartwright
Wed 26 CC140 10 Eynsham 18.45   OXO View result - PDF file (14KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson Signing on Anna Key
Marshals: (4) Malc Rose, Martin Prior, Steve Parfitt, Paul Warren
Sep
Sun 6 HC000 1.1 Hill Climb 10.00   OXO View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Bill Morris Trophy
Timekeepers: Gerry Tillson Signing on Martin Howard
Marshals: (2) Matthew Robson

Open TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Apr
Sun 12 H36/18 36 HQ - Charbury Cricket Club 10.00 Y OXO View result - PDF file (18KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Fairfax Cup
Timekeepers: Dennis Quantrill & Gerry Tillson
Marshals: (4) Matt Rowley, Jeff King, Tom Webb, Anna Key
Sat 18 H10/17R 10 Southmoor 15.00 Y OCRC View result - PDF file (21KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Gerry Tillson
Marshals:
May
Sat 30 H10/181 10 Witney 16.00 Y FUCT View result - PDF file (116KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Gerry Tillson
Marshals:
Jul
Sat 18 H10/17R 10 HQ Southmoor Village Hall 15.00 Y OXO View result - PDF file (27KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Tom Pearce Memorial Trophy
Timekeepers: Gerry Tillson
Marshals: (5) Colin Fisher, Paul Thornton, Matthew Thornton Bob Forster, Peter Whitfield
Aug
Sun 9 H50/17 50 HQ Southmoor Village Hall 08.00 Y OXO View result - PDF file (37KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Ravens Bowl Trophy
Timekeepers: Marion Fountain
Marshals: (5) Harriet English, Phil Strongman, Stephen Smith, Bob Forster, Peter Whitfield, Gavin (signs and pushing off), Chris Green (number catching).
Sun 30 H10/17R 10 Southmoor 15.00 Y FUCT View result - PDF file (25KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Gerry Tillson
Marshals:

Cyclo Cross

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Sep
Sun 13 Oxford Spires Glanville Road, Cowley . Crowley. Oxford 10.30   OXO    
  Trophy: G Walker Cross Trophy
Timekeepers:
Marshals:
Nov
Sun 8 Oxford Brookes, Harcourt Hill, Oxford . Botley. Oxford 10.30   OXO    
  Timekeepers:
Marshals:

Road Race

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
May
Tue 26 Weston on the Green 25 m Weston on the Green-Team Time Trial 19.00- Y BMCC    
  Timekeepers:
Marshals:
Jun
Wed 3 Great Shefford 50k / 32m Great Shefford 19.00 Y DPCC    
  Timekeepers:
Marshals:
Sun 14 Woodcote 63k / 40m Woodcote 10.00 Y Henley    
  Timekeepers:
Marshals:
Wed 24 Abingdon Airfield 1h+15min Dalton Barracks, Abingdon 19.00 Y OTCC    
  Timekeepers:
Marshals:
Jul
Sun 5 Kirtlington 72k / 45m Kirtlington 10.30 Y CRCCC    
  Timekeepers:
Marshals:
Wed 22 Stoke Row 72k / 45m Stoke Row 10.00 Y Reading    
  Timekeepers:
Marshals:
Sun 26 Stadhampton circuit 64k / 40m Great Milton 10.00 Y OXO    
  Timekeepers:
Marshals:

Add the race calendar to your smart phone or calendar - Subscribe here or paste the following URL into your calendar application: http://oxoniancc.co.uk/docs/ical/oxonian-race-calendar.ics

^ Top of page