British Cycling Go-Ride Clubmark
British Cycling Go-Ride Clubmark

Friendly Oxfordshire cycling club offering competitive racing and casual club rides
New members always welcome

Members' Area

2016 Race Calendar & Results

Club races in 2016 are shown below. Click on a result file link for times and placings.

Other seasons: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |

Club TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Mar
Sun 20 CC244 15 Brill 10.00   OXO View result - PDF file (215KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Bill Morris Memorial Trophy
Timekeepers: G Booker, J Tillson
Marshals: (5) G Tillson, S Legge, D Jones, M Robson, C Renshaw, P Strongman (no more needed)
Sun 27 HCC089A 23 Hanborough 09.00   OCRC View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: John Warburton
Marshals: (2-5) J King, N Massey, K Caldicott, A Key, C Fisher (no more required)
Wed 30 H10/18 10 Hardwick 18.30   FUCT View result - PDF file (13KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: D Quantrill, J Tillson
Marshals: (5) P Strongman, M Rose, O Gould, J Line, M Robson - NO MORE NEEDED
Apr
Wed 6 U95-10 10 Burford / Lechlade 1845   OXO View result - PDF file (14KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers:
Marshals:
Wed 13 CC140 10 Eynsham 18.45   OXO View result - PDF file (13KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: D Quantrill, J Tillson
Marshals: (4) M Rose, C Green, P Warren, M Rowley (no more needed)
Wed 20 HCC118A 10 Stadhampton 18.45   FUCT View result - PDF file (11KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: G Booker, J Tillson
Marshals: (3) G Tillson, P Fowler, A Fenwick
May
Wed 4 CC260 10 Chesterton 19.15   FUCT View result - PDF file (15KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: John Warburton
Marshals: (6) P Renshaw, P Fowler, M Alder, E MacDonald, W Gundry
Wed 11 H10/18 10 Hardwick 19.30   OXO View result - PDF file (14KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: D Quantrill, J Tillson
Marshals: (5) I Cartwright, W Gundry, S Boe, K Whorton, P Thornton
Wed 18 CC262 19 Charlbury 19.15   FUCT View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Sir Walter Gray Cup
Timekeepers: J Tillson
Marshals: (4) I Anson, J Line, K Caldicott, S Drewett
Wed 25 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OCRC View result - PDF file (182KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: D Quantrill, J Tillson
Marshals: (5) S Legge, N Massey, M Alder, S Smith, Phil Strongman
Jun
Wed 1 H10/181 10 Witney 19.30   OCRC View result - PDF file (13KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: H Waller and John Jenkins
Marshals: (3) P Saunders, Dave Handon, Philip Strongman
Wed 8 U95/25 25 Burford/Lechlade 19.15 Y OXO View result - PDF file (14KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Bayliss Cup, Sir Walter Gray Trophy, SDBAR
Timekeepers: D Quantrill, J Tillson
Marshals: (3) J Hunt, Philip Strongman, Magic Johnson, Ben Walker ,( clean living will), John Edwards
Wed 15 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OXO View result - PDF file (4KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: SDBAR
Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) P Saunders ,Carl Yates, John Edwards,Paul Thornton and Jeff king.
Wed 22 H10/181 10 Witney 19.30   OXO View result - PDF file (15KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Sir Walter Gray Cup
Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (3) John Edwards, Dan Blake, John Ellis
Sun 26 P to P He 38 Henley & Back 08:00   OXO View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers:
Marshals: (2) P Allday, A Key
Wed 29 CC244 15 Brill 19.30   FUCT View result - PDF file (4KB), opens in a new window  
  Trophy: Bill Morris Memorial Trophy
Timekeepers: G Booker
Marshals: (4) G Winstone, Eamon Deeley,S Drewitt, Paul Allday, Claire Vallance,Paul Thornton NO MORE NEEDED
Jul
Wed 6 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OXO View result - PDF file (50KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) John Ellis, Paul Granger, Andy Watt,
Wed 13 H10/17R 10 Southmoor - NOTE CHANGE OF COURSE 19.30   OXO View result - PDF file (99KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: SDBAR
Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) Steve Parfitt ( P/O) Robin Akers, Andy Pickett, Tony Turner, Graham Winstone
Wed 20 U95/25 25 Burford/Lechlade 19.00   FUCT View result - PDF file (12KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Sir Walter Gray Cup, SDBAR
Timekeepers:
Marshals: (3) C Edginton, P Saunders, M Logue, P Granger, P Thornton ( no more marshals needed)
Wed 27 H10/17R 10 Southmoor 19.30   OXO View result - PDF file (17KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) Chris Edginton P/O, Richard Axtell, Paul Warren, Simon Drewitt, Mark Cox
Aug
Wed 3 H10/181 10 Witney 19.30   FUCT View result - PDF file (18KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers:
Marshals: (3) Dave Hanson, Magic johnson, ben walker
Wed 10 H10/18 10 Hardwick 19.15   OXO View result - PDF file (16KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Sir Walter Gray Cup
Timekeepers: Howard Waller
Marshals: (5) M Rose, J Hunt, C Green, R Akers, O Gould
Wed 17 U95-10 10 Burford / Lechlade 18.45   OXO View result - PDF file (19KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers:
Marshals:
Wed 24 H10/18 10 Hardwick 18.45   FUCT View result - PDF file (19KB), opens in a new window
OTTL
  Timekeepers:
Marshals: (5) G Winstone, B Calnan, Eamon Deeley, Ian Radburn, Martin Prior. No more marshals needed.
Wed 31 HHC031 1 Court Hill HC 19.00   OXO View result - PDF file (9KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: KB May Cup
Timekeepers:
Marshals: (2) Martin prior and Dave Brooks
Sep
Sun 4 H25/17 25 Cumnor 08:00 Y OXO View result - PDF file (48KB), opens in a new window  
  Trophy: Leiden Plaque - No League points awarded
Timekeepers: Handicap event - Entry forms to Mick Bowen please
Marshals: Organised by Banbury Star. BS, OXO and OCRC entries only.

Open TT

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Apr
Sun 10 H36/18 36 Charlbury 10.00 Y OXO View result - PDF file (17KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Fairfax Cup
Timekeepers:
Marshals: (4) J King, H English +2, No more needed.
Jul
Sun 3 H25/17 25 Cumnor 08.00 Y OXO View result - PDF file (262KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: SDBAR.Freddie Green Mem,Broadribb,Lewis Field
Timekeepers: M. Fountain, M. Scanlan
Marshals: (7) C.Fisher, P.Smith, A Murray,H.English[volunteers please contact matthew.robson@oxoniancc.co.uk]
Sat 16 H10/17R 10 Southmoor 15.00 Y OXO View result - PDF file (35KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Tom Pearce Memorial Trophy
Timekeepers: J. Tillson, M. Fountain
Marshals: (5) J.King, P.Whitfield[contact harriet.english@oxoniancc.co.uk]
Aug
Sun 7 H50/17 50 Southmoor 07.00 Y OXO View result - PDF file (31KB), opens in a new window
OTTL
  Trophy: Ravens Bowl, Falck Shield
Timekeepers: J. Tillson
Marshals: (5) P. Warren, D.Hanson, H.English,S.Smith,P.Strongman,C.Green[contact jeff.king@oxoniancc.co.uk]

Cyclo Cross

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
Nov
Sun 6 Oxford Brookes, Harcourt Hill, Oxford - Harcourt Hill -   OXO    
  Timekeepers:
Marshals:

Road Race

Date Course Dist Area Start Form Org Club Result
May
Sat 14 Great Shefford 76 km Boxford Village Hall nr. Newbury 09.30 Y DPCC    
  Trophy: -
Timekeepers:
Marshals:
Tue 24 Weston on the Green - 9 up TTT - Weston on the Green- 19.00 Y BMCC    
  Trophy: -
Timekeepers:
Marshals:
Sun 29 Arncott 82 km Arncott Village hall 14.30 Y BMCC    
  Timekeepers:
Marshals:
Jun
Wed 8 Kirtlington - Kirtlington - Y Mickey Cranks CC    
  Timekeepers:
Marshals:
Wed 22 Abingdon Airfield 1hr+15min Dalton Barracks 19.00 Y OTCC    
  Trophy: -
Timekeepers:
Marshals:
Sun 26 Woodcote 63 km Woodcote - Y Henley    
  Trophy: -
Timekeepers:
Marshals:
Jul
Sun 10 Woodstock - Woodstock - Y CRCCC    
  Trophy: -
Timekeepers:
Marshals:
Sun 24 Stadhampton circuit 64 km Great Milton 10.00 Y OXO View result - PDF file (23KB), opens in a new window  
  Trophy: Sponsored by The Wychwood Brewery
Timekeepers: J Tillson+2
Marshals: (12 (min)) J King,M Prior,R Akers,D Hanson,J Jenkins,D McSweeney,C Fisher,C Green,G Booker, M Robson+6

Add the race calendar to your smart phone or calendar - Subscribe here or paste the following URL into your calendar application: http://oxoniancc.co.uk/docs/ical/oxonian-race-calendar.ics

^ Top of page